Хремата може да бъде голямо предизвикателство
Автор: Д-р Галина Кисьова
Всеки един родител се притеснява от честите и неспирни хреми при децата, особено във възрастта, когато посещават ясла и детска градина. Всички ние сме наясно, че по пътя към изграждането на здрава и стабилна имунна система, организмът на малкото дете минава през преодоляване на различни вирусни и бактериални инфекции.
И все пак, хремата може да бъде голямо предизвикателство, както за родителя, така и за неговия наблюдаващ педиатър.
Неприятният градински сопол
Ако сте родител на дете, което посещава ясла или детска градина, няма как да не се притеснявате за течащото за пореден път носле, наричано още задна хрема или градински сопол, особено ако за това го връщат постоянно от градина и се налага да отсъствате от работа.
Съвсем нормално е в хода на естественото израстване на организма, при малките деца честотата на вирусните инфекции да е по-голяма. Според някои проучвания децата в яслена възраст се разболяват средно по 8-10 пъти на година, което звучи стряскащо, но е в рамките на нормалното. Това се дължи на все още слабата им и незряла имунна система, както и на интензивните им контакти с други деца през деня.
Добрата хигиена на нослето може да ограничи честотата на боледуване
Неминуемо е децата да се разболяват периодично, изграждайки така своя имунитет срещу различни вируси, но това, което ние като родители можем да направим, за да ограничим честотата на боледуване или поне да направим хремите по-рядко явление, е на първо място да изградим навици за добра лична хигиена при децата.
Профилактиката на честите хреми включва: здравословно и разнообразно хранене, спортуване от ранна детска възраст, пълноценен сън, разходки на чист въздух и сред природата.
Личната хигиена на децата включва освен честото измиване на ръце, лице и зъби, но също така и периодичното почистване на нослето с подходящ изотоничен разтвор. Промивките с разтвор спомагат да се почисти и овлажни носната кухина, като така се засилва естествената защита на лигавицата. Освен с промивките на носа, може да помогнем на децата над 2 годишна възраст и като приемат Синупрет сироп, особено в случаите на обострени алергични и други ринити, синузити и риносинузити.
Какво представлява задната хрема
Задната хрема е честа при децата и им създава периодично проблеми. Това е натрупване на слуз в задната част на гърлото, което може да причини усещане за хъркане и запушване на носа, дразнене в гърлото от стичащи се секрети и/или влажна кашлица. Това е често срещано състояние при обикновена настинка, синузит и алергии.
Най-честите симптоми на задната хрема при децата са постоянно запушен или течащ нос; упорита кашлица с храчки; гъделичкане по цялата носоглътка, червено гърло; отхрачване на жилав лепкав секрет; позиви за непрекъснато изкашляне заради нужда от прочистване на гърлото; повишено количество слуз в гърлото; дрезгав глас, лош дъх в устата и др.
От една банална задна хрема може да тръгнат други усложнения
Нетретирана, задната хрема може да доведе до отит, риноетмоидит и синузит. Поради бавното развитие на различните синуси във възрастта, при деца до 4 години страда най-често етмоидалния синус, тъй като максиларните се развиват след тази възраст, а фронталните след десетата година от живота.
Една от основните причини за по-честите риносинуити при бебетата и малките деца е, че черепът им все още е морфологично и анатомично недоразвит. Освен това лигавицата, която покрива синусите при малките деца, е по-дебела и е по-склонна към оток. Дори при една банална хрема отокът може да запуши естествените отвори на синусите към носната кухина, да причини задържане на насъбралия се там секрет и да доведе до възпаление. Този проблем е най-чест при кърмачетата, при които правилното дрениране на синусите е затруднено допълнително от предимно легналата им поза, както и поради по-голямата честота на гастроезофагеалния рефлукс в тази възрастова група. Алергиите в ранната детска възраст също са сред честите причини за възпаление на синусите.
Синупрет сироп е подходящ в случаите на ринит, синузит или инфекция на горните дихателни пътища. Той е подходящо средство за решение на проблема със задната хрема. Синупрет е лекарствен продукт изцяло от растителен произход, доказал своята полза за пациента по отношение на ефективност и безопасност. Навременната му употреба може да предотврати настъпването на усложнения като отити, синузити и инфекции на долни дихателни пътища. Има приятен вкус, не съдържа захар и оцветители. Синупрет сироп втечнява секрета, отпушва носа и облекчава главоболието. За по-големите деца над 6 годишна възраст има също Синупрет таблетки.
Като педиатър, редовно ме посещават пациенти с оплаквания от продължителна хрема, „заден“ секрет и кашлица от стичащите се назални секрети, остри синузити, ринофарингити и други. При тези състояния много им помага приема на Синупрет за самостоятелно лечение или при нужда в комбинация с антибиотично лечение.
Д-р Галина Кисьова е специалист педиатър и детски ендокринолог в гр. Стара Загора. Член на Български лекарски съюз, Българска педиатрична асоциация и Българско дружество по детска ендокринология. Има множество участия в национални и международни конгреси, квалификационни курсове и семинари по Педиатрия и Детска ендокринология. Публикува научни статии в периодични издания на български издателства и сайтове. Участия в български научни форуми с доклади и постерни презентации.
Facebook: Д-р Галина Кисьова- Педиатрия и Детска ендокринология